III Festiwal Kultury Buddyjskiej „Przestrzeń Umysłu”

05.10.2016 - 09.10.2016

W dniach 5-9 października odbędzie się w Poznaniu III edycja festiwalu „Przestrzeń Umysłu”, który organizuje Fundacja Stupa House. Zapraszamy!


Program

Wydarzenia towarzyszące
26.IX – 6.X Wystawa „Oświecenie 3D”. Prezentacja zdjęć stup z różnych zakątków świata, z dokładną informacją na temat symboliki i znaczenia stup oraz wyjaśnienia dotyczące ich budowy. Miejsce: Plac Wolności.

Środa 5.X. Oficjalne otwarcie festiwalu
19:00 Wykład „Wprowadzenie do buddyzmu Diamentowej Drogi” – Marcin Wąsik
Miejsce: Collegium da Vinci ul. Tadeusza Kutrzeby 10 | sala 340, piętro III

Czwartek 6.X.
19:00 Wykład „Medytacja jako podstawa rozwoju w buddyzmie” – Tadeusz Uchto
Miejsce: UAM Wydział Nauk Społecznych ul. Szamarzewskiego 89, sala A w bud. E (Collegium im. Floriana Znanieckiego).

Piątek 7.X.
19:00 Wykład „Buddyzm na Zachodzie – wprowadzenie” – Piotr Kalachyn
Miejsce: Collegium da Vinci ul. Tadeusza Kutrzeby 10 | sala 340, piętro III

Sobota 8.X. Dni otwarte ośrodka
11:00, 13:00, 15:00 Warsztaty medytacyjne: sesje z wyjaśnieniami
18:00 Wykład „Pogląd, medytacja, działanie, czyli buddyzm w życiu codziennym” – Rafał Olech oraz sesja Q&A z Rafałem, Tadeuszem i Piotrem.
Miejsce: Buddyjski Ośrodek Medytacyjny w Poznaniu, ul. Maszynowa 21

Niedziela 9.X. Dni otwarte ośrodka
11:00, 13:00, 15:00 Warsztaty medytacyjne: sesje z wyjaśnieniami
Miejsce: Buddyjski Ośrodek Medytacyjny w Poznaniu, ul. Maszynowa 21
11:30 Buddyjskie legendy i przypowieści Tybetu czytane dzieciom przez aktorów Teatru Nowego.
Miejsce: Restauracja Larslarslars ul. Wojskowa 4

WSTĘP WOLNY na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu.


O festiwalu
Organizatorem Festiwalu Kultury Buddyjskiej „Przestrzeń Umysłu” jest Fundacja Stupa House. Wydarzenie to odbywa się cyklicznie od 2006 roku w całej Polsce, gromadząc tysiące uczestników i ciesząc się olbrzymią popularnością wśród mieszkańców. Wystawy, będące częścią Festiwalu, zostały z kolei zaprezentowane w Londynie, Budapeszcie, Berlinie, Brukseli (w Parlamencie Europejskim), Moskwie i Hamburgu. Dotychczas Festiwal zorganizowany został między innymi w:

  • Krakowie: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Biblioteka Jagiellońska, Kino Pod Baranami, Fundacja Dom Kultury Alchemia,
  • Warszawie: Centrum Sztuki Współczesnej, Fabryka Wódek Koneser i BUW,
  • Trójmieście: Zatoka Sztuki w Sopocie, Uniwersytet Gdański, Wojewódzka Biblioteka Publiczna
  • Poznaniu: Dom Bretanii, Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, Kino Muza, Kluboksięgarnia Głośna
  • Łodzi: Empik, CH Manufaktura,
  • Katowicach: Górnośląskie Centrum Kultury, Centrum Sztuki Filmowej,
  • Wrocławiu: Dolnośląska Szkoła Wyższa, Multi Centrum „Mediateka”,
  • Opolu: Muzeum Śląska Opolskiego.

Wykłady – informacja o nauczycielach.

marcin-wasik-wasik-120x120Marcin Wąsik jest absolwentem Wyższej Szkoły Bankowości i Ubezpieczeń w Warszawie. Z buddyzmem Diamentowej Drogi jest związany od 1998 roku i jest uczniem Lamy Ole Nydahla. Brał aktywny udział w rozwoju ośrodka w Menchester/Anglia oraz w Bytomiu i Katowicach. Na prośbę Lamy Ole, od 2013 roku wyjaśnia podstawy buddyzmu. Na co dzień prowadzi własną firmę inwestycyjną związaną z nieruchomościami.

 

tadeusz_uchto-120x120Tadeusz Uchto – praktykę buddyzmu Diamentowej Drogi rozpoczął po spotkaniu Lamy Ole w 1983 i od tego czasu jest jego uczniem. Po 4 latach praktyki został poproszony przez Lamę Ole o nauczanie buddyzmu. Tadeusz jest doświadczonym nauczycielem. Przez lata dawał wykłady o tematyce buddyjskiej w Polsce, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Serbii, Bułgarii, Izraelu, Czechach, Ukrainie, Rosji, Litwie i Łotwie. Prowadził też kursy medytacyjne, między innymi kurs praktyki Niungne. Zawodowo zajmuje się medycyną niekonwencjonalną. Na co dzień mieszka i pracuje w Poznaniu.

piotr-kalachyn_120x120Piotr Kalachyn – pochodzi z Rosji, wychował się na Białorusi. Lamę Ole Nydahla spotkał w 1998 roku i od tego czasu jest jego uczniem. Jest też oficjalnym tłumaczem Lamy Ole na język rosyjski. Od 2005 roku wykłada podstawy buddyzmu. W 2008 roku przeprowadził się do Polski, gdzie przez 4 lata pomagał prowadzić ośrodek odosobnieniowy w Zagórzanach. Obecnie mieszka w Krakowie. Z zawodu jest programistą, tłumaczem oraz nauczycielem angielskiego i rosyjskiego.

rafal-olech-120x120Rafał Olech – absolwent Wydziału Artystyczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracuje jako dyrektor artystyczny w wydawnictwach prasowych.
Z buddyzmem Diamentowej Drogi związany od 1987 roku; od tego czasu jest uczniem Lamy Ole Nydahla. Jest wiceprzewodniczącym Buddyjskiego Związku Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu w Polsce. Przez wiele lat prowadził ośrodek w Warszawie. Jest odpowiedzialny za stronę artystyczną magazynu „Diamentowa Droga” oraz polskich wydań wielu książek buddyjskich. Koordynuje prace związane z projektem Hali Buddów – buddyjskiego ośrodka w Warszawie. Od 1999 roku wykłada podstawy buddyzmu. Obecnie mieszka w Warszawie, ma żonę i dziecko.